Vitamin Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Vitaminler insanların yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli olan organik bileşiktir. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olmak üzere iki çeşitle incelenir. Yağda eriyenler A, D, E ve K, suda eriyenler B ve C vitaminidir.

A vitamini: Vücudu enfeksiyona karşı koruyucu etki sağlar, kemik ve diş gelişimini sağlamaktadır. Cilt, tırnaklar, saçların bakımında kullanılır. Kayısı, kuşkonmaz, maydanoz, ıspanak, havuç, kereviz, marul, portakal, erik ve domateste bulunur.

D vitamini: Kalsiyum ihtiyacımızı karşılar, dişlerin sağlıklı kalmasını, kemiklerin gelişmesini sağlar. Balık yağı, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzelerde bol miktarda bulunur. Güneşten de D vitamini alınabilir.

E vitamini: Bağışıklık sistemini güçlendiren, hücrelerin yenilenmesini sağlayan vitaminlerdir. Soya fasulyesi, arı sütü, ceviz, marul, tere, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana, mısırda bulunur.

K vitamini: Kanın pıhtılaşması sağlayan özelliktir. Kanama olması durumunda kanın kuruyarak akmasını önlemektedir. Ispanak, kabak, marul, domates, yeşil biber, süt, peynir, kırmızı yumurta, et, pirinç, karaciğer, mısır, muz ve şeftali gibi besinlerde bulunur.

B vitamini: Kasların ve sinir sisteminin çalışması için gereklidir. Buğday, kepek, bira mayası, taze sebze, koyun eti, sığır eti, balık eti, sütte bulunur.

C vitamini: Hastalıkların iyileşmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gereklidir. Portakal, mandalina, üzüm, çilek, karpuz, kavun, maydanoz, brokoli, havuç, soğan, bezelyede bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir