Ülkemizin Biyolojik Zenginlikleri Nelerdir

Ülkemiz konum bakımından Asya ve Avrupa topraklarına sahip olması biyolojik bakımdan zenginliğinin göstergesidir. Bir çok iklimin görülmesi, coğrafi konumların, havaların ve toprak yapısına bakımla çeşitlilik artmasını sağlar. Ülkemizde bulunan bitki ve hayvan türleri oldukça fazladır. Nadiren bulunan bitki türleri ülkemizde bulunmaktadır. Biyolojik zenginliğe göre 120 memeli, 413 kuş, 93 sürüngen 18 kurbağagil, 276 deniz balığı, 192 tatlı su balığı ve 60–80.000 böcek türü vardır. Bitki türü ise 9.000 çeşittir.

Biyolojik bakımından zengin olan ülkemiz, dünyadaki nadir ülkelerden birisidir. Bir çok meyve türünün anavatanı Türkiye olduğu tespit edilmiştir. Kayısı, incir, kiraz, vişne, badem Türkiye topraklarından dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde bulunan bitki çeşitliliği ilaç sanayisinde önemli gelişmelerin yapılmasını sağlamıştır.

Ülkemiz Asya ve Avrupa arasında köprü görevi görür. Çeşitli kuşlar göç ettikleri zaman ülkemizi kullanırlar. Kıtalar arasında yolculuk yapan kuşlar ülkemize uğramaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde balık çeşitliliği de fazladır. Akdeniz, Ege, Karadeniz, Marmara denizine sahip olarak çeşitlilik fazla görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir