Ülkemizde Meydana Gelen Doğal Felaketler

Ülkemizde Meydana Gelen Doğal Felaketler Nelerdir, Doğal Felaketler Nelerdir Örnekler ülkemizde görülen felaketler büyük can kayıplarına sebep olmaktadır halen önlemler yeterince kadar alınmadığından dolayı büyük tehdit içermektedir. Geçtiğimiz dönemlerde günlerce yağan yağmur sonucunda büyük şehirler su altında kalmıştır.

Ülkemiz konum olarak ve yerleşim yerlerinin bulunduğu noktalardan dolayı doğal afetler diğer kesimlere göre daha çok görülmektedir. Doğal felaketler kontrol altına alınıp gerekli önlemler alınmadığı sürece can kayıplarına neden olabilmektedir.

Depremler
Yaygın olarak ülkemiz fay hattının üzerinde olup büyük tehlike teşkil etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda 1999 Gölcük depremi ile birlikte on binlerce kişi hayatını kaybedip yüz binlerce kişi yaralanmıştır. Depremler için gerekli önlemlerin alınması gereklidir bunların başında çarpık kentleşmenin önüne geçerek depreme dayanıklı binalar yapılması gereklidir.

Orman Yangınları
Ormanlık bölgelerde daha çok yangınlar görülmektedir. Güneş etkisi ile olduğu gibi kundaklama yani yeni beton yığınları ile birlikte yıldızlarla ünlü otellerin yapılmasını gösterir. Bilinçli olarak yangınların önüne geçebiliriz her yaz defalarca kez ormanlarımız yangınlardan nasibini alarak yok olmaktadır.

Çığlar
Kış aylarında dağlık ve engebeli arazilerde daha çok görülmektedir. Kar yağışının yoğun olduğu kesimlerde biriken karlar titreşim veya yerçekiminin etkisi sonucunda aşağıya doğru büyük bir kuvvetle kaymaktadır. Kayan karlar sonucunda büyük can kayıplarına sebep olabilmektedir.

Sel ve Taşkınlar
Yoğun yağan yağmur ile birlikte dağlık yamaçlardan aşağıya doğru gelen suyun yüksekliği ilerledikçe artmaktadır. Çarpık yerleşme ve yetersiz altyapı yüzünden kent içinde su baskınları olmaktadır. Yüksekliği 1 metreyi aşan sular olup can kayıplarına sebep olabilir. Alt yapı çalışmaları güçlendirilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir