Ülkemizde Engellilerin Yaşadığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Engelliler ülkemizde oldukça sıkıntılı zaman yaşamaktadır. Sağlıklı insanlar gibi sosyal hayatları olmadıkları gibi kimi zaman kendi ihtiyaçlarını kendi sağlayamıyorlar. Hayatlarını kolaylaştırmak yerine biz insanlar onların hayatını daha da zorlaştırıyoruz. Engellilerin yaşamını zorlaştırdığı gibi onlar kendilerini zorda hissediyorlar.

Halbuki hepimiz bir engelli adayı olduğumuzu çabucak unutuyoruz. Onlara baktığımız zaman alt sınıf görerek acımamız hiçte iyi durumlardan değildir. Sosyal çevremiz tarafından onlara el uzatarak oldukları durumdan kurtarmamız için elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerekmektedir. Toplum içinde yaşadıkları sorunları aşmamız mutlaka gerekiyor.

Dışarıda engelli bireylerin karşılaştığı alt ve üst geçit olmaması gibi sorunlara dikkat edilmeli. Onlar için bölümler uygun şekilde yapılması gereklidir. Kaldırımlarda onlar için belirli yerlerin olması şart görünüyor. Pratik çözümler bularak ücretsiz hizmet alabilecekleri kurumlar açılmalıdır. Onlara iş hayatına dahil ederek toplumun parçası olduklarını hissettirmeliyiz. Otobüslerde ve toplum içinde kendilerin eksik görmemeli, bu konularda insanların bilinçlenerek onlara karşı bakış açılarını değiştirmeleri gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir