Ulaşım Teknolojilerinin Günümüze Kadar Geçirdiği Aşamalar

Ulaşım tekerleğin bulunması ile önemli ilerlemeler sağlamıştır. Çeşitli aşamalara gelmesi ile günümüze kadar saatler içerisinde binlerce kilometrelik yollar gidilebilir oldu. Tarihte ilk olarak Mezopotamyalılar tarafından taştan yapılan tekerlek benzeri parçalar kullanılmıştır. Zamanla gelişmesiyle birlikte şeklinde önemli gelişmeler sağlandı. Yüklerin kolay bir şekilde taşınmasıyla insanoğlu kendi hayatını daha kolay hale getirmek için çalıştırdılar. Ulaşım alanında hızla gelişme sağlayarak insanlar tonlarca ağırlıktaki yükleri hiç zorlanmadan taşıyabilir oldular.

İnsanlar için yük taşıyan tekerlekli araçlar geliştirildi. M.Ö. 3000 yıllarından günümüze kadar gelişiminde lastikten yapılmış hafif ve hareket kabiliyeti kolay olan ulaşım araçları tercih edilmiştir. Mısır, Sümer ve Asurlular iki tekerlekle savaş araçları geliştirilerek üstün gelmeyi başarmışlardır. Bir çok savaşta kullanıldığı gibi tarihte insanların önemli ulaşım alanlarında etki sağlamıştır.

Araba
İnsanlar yük taşımak için kendilerine araba geliştirdiler. Motorsuz olmasıyla birlikte hayvan gücü ile kullanıldı. Bunlar öküz, eşek ve katır gibi canlılar tarafından çekilmesi sağlanmıştır.

Gelişmeler zamanla hızlanarak çeşitli alanlarda kendisini daha çok gösterdi. Yük taşımacılığında kolaylık getirdiği gibi insanların ulaşım alanında önemli çalışmalar göstermesini sağlamıştır. Demiryolu gibi ulaşım alanlarında daha kolay hareket ve uzun mesafeler kolay şekilde aşılabilir olmuştur.

Bisikletler geliştirilerek insanların hayatında kısa mesafeler artık sorun olmaktan çıkmıştır. Ulaşımda kullanılan alanlar insanların hayatına kolaylık getirmiştir.

1680 yılında ilk içten yanmalı motorlu otomobil geliştirildi. Pistonlu ve yolculukların daha kolay, güvenilir şekilde sağlanmasını sağladı. Önemli gelişmeler gösterilerek geçmişten günümüze son model ve gelişmiş araçlar geliştirilmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir