Türklerin Tarihte Yaygın Olarak Oynadıkları Oyunlar

Türklerin Oynadığı Oyunlar, Türklerin Tarihte Oynadığı Oyunlar Nelerdir kültürmüzü en güzel şekilde oynanan oyunlarda kendisini göstermektedir.

Türkler tarihleri boyunca bir çok kendine özgü oyunlara ev sahipliği yapıp oynamaya devam etmişlerdir. Oynanan oyunlar bugünlerde dahi kısmen dahi olsa yöresel kesimlerde oynanmaya devam edilmektedir. Oyunlar bir milletin kültürünü en güzel şekilde yansıttığı gibi geçmişine dahi hatıraları da beraberinde getirmektedir. Anadolu bölgemiz özellikle bu oyunlara ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Modernleşen kesimlerde bazı oyunlar görülmemektedir.

Cirit
Ata binerek at üzerinde giderken belirli bir hedefe fırlatılan mızrak tarzında odun atımı ile gerçekleşir.

Güreş
Türk insanının güçlülüğünü ve diğerinden üstünlüğünü göstermek için oynanmaktadır. İki kişi ile oynanıp birisi diğerinin sırtını çimenlerin üstüne yatırdığı zaman oyunu kazanırlar.

Birdirbir
Çocuklar tarafından oynanan oyunlardan olup birisi eğilir diğerleri onun üstünden atlamaktadır.

Uzun Eşek
Bir kişi yastık olarak seçilir diğerleri ise gruplara ayrılmaktadır. Gruplara ayrılanlar ise iki takımdan oluşmaktadır. Sıra ile birlikte alta geçerler başlarını bacaklarının arasına getirerek tren şeklinde oluşum olur. Diğerleri üstüne zıplayarak tek mi çift mi sorarlar bilemedikleri takdirde oyun yeniden oynanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir