Türkiye’nin Coğrafi Konumu ve Sonuçları

Coğrafi konum dünya üzerinde enlem ve boylamlara sahip olduğu yerdir. Örneğin Türkiye’nin coğrafi konumu oldukça önemli bir noktada olduğu görülmektedir. Dünya üzerinde belirli noktaya ulaşılması için dik ve yatay çizgilerden yararlanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Dünya üzerindeki her bölge bir çok konuda farklılık gösteren, bu farklılıkların temelinde güneş ışığının bölgelere düşüş açısının farklılıkları olmaktadır.

Türkiye’nin matematiksel konumu 36-42 kuzey paralelleri ve 26-45 doğu meridyenlerinde yer almaktadır. Ülkemizin kuzey paralelleri içerisinde yer aldığını görmekteyiz. Türkiye, kuzey yarım kürede yengeç dönencesinin dışında kalmaktadır. Gölge yönü kuzeye doğru indiğinden güneşin düşük açısı belli bir noktada olmaktadır.

Kuzey yarım küredeki ülkeler bakımından en uzun gündüzü 21 Haziran tarihinde yaşamaktayız, 21 Aralık tarihinde en uzun geceyi yaşamaktayız. Kuzey yarım kürede tüm ülkeler en sıcak zamanını Temmuz-Ağustos aylarında yaşar, en soğuk aylar Ocak-Şubat aylarıdır. Güney yarım küredeki ülkeler tam tersini yaşar.

Ülkemizde kuzeye bakan dağlar soğuk olurken, güneye bakan dağlar sıcaklık hissedilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir