Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA Kuruluş Amacı Nedir

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2 Eylül 1993 tarihinde kuruldu. 7 Ocak 1994 tarihinde çalışmalarına başladı. Akademi’nin ilk başkanı Prof. Dr. Ayhan O. Çavdar iki dönem üst üste sekiz yıl süresi boyunca TÜBA’da başkanlık görevini yerine getirmişlerdir. TÜBA bilimsel konularda toplumu yönlendiren, eğiten programlar, akademik üyeler ve ülkemizin önde gelen bilim insanların konferans ve seminerler verdiği, bilim akademilerini tek çatı altında toplayan kurumdur.

Çalışmalar, yayın faaliyetleri, bilim insanlarını teşvik ve bilim insanlarına destek olmayı hedefleyen programlara sahiptir. Ülkemizde bilimin gelişmesi, akademik yardımlaşma, bilimsel araştırmalar, bilim ve teknolojiye katkının arttırılmasına yönelik sosyal alanlarda çalışmalar yürütmektedir. Bilimin kamuoyu tarafından takdir ve kabulü için çalışmalar yapar. Ülkemizde özgün bir şekilde çalışmalarını devam ettirir.

Ülkemizde faaliyet gösteren önemli bilim kuruluşlarından biri TÜBA’dır. Araştırma ve çalışmaları sayesinde uluslararası projelere destek vermektedir. Bilimin ülkemizde ilerlediği, bilim insanlarının araştırmalarına destek vermektedir. Bilimsel çalışmalarını sürdürürken sosyal alanlarda da çalışmalarına devam eden kuruluştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir