Türk Bayrağının Bugünkü Biçimine Gelinceye Kadar Geçirdiği Evreler

Türk bayrağı tarih boyunca çeşitli değişiklikler yaşadı. Bugünkü haline gelene kadar yapılan değişiklikler oldukça etkili olmuştur. Ülkemizin bağımsızlığını sembolize eden bayrağımız Türkler için oldukça önemlidir. Türk bayrağında yapılan değişiklerden dolayı Kırmızı bir bezin üstüne ay ve yıldızla tamamlamıştır.

Türk bayrağı ilk zamanlar siyah, kırmızı, mavi, sarı, yeşil ve beyaz renklere sahip olmuştur. Türk bayraklarının eski isimleri batrak, badruk, bayrak isimlerini tamamlamıştır.

Türk bayrağındaki değişimlerin sebeplerinden birisi ise İslamiyeti kabul etmeleri oldu. Dini motif ve sembollerin kullanımı olmuştur. Türk devleti olan Gaznelilerin bayrağı yeşil üstüne beyaz hilal ve kuş sembolü ile oluşuyordu. Karahanlıların kullandığı bayrak kırmızı üzerinde dokuz tuğ resminin olmasıydı. Büyük Selçuklu devleti mavinin üstüne çift beyaz kartal resmi ile simgelemiştir.

Osmanlı devletinde kırmızı bayrak üzerinde ay ve yıldız ile sembol etmiştir. Yıldızların sekiz köşesi olması değişerek I. Abdülmecit döneminde yıldızlar beş köşeli olarak kabul edildi. Türk bayrağı Atatürk döneminde değişerek kırmızı üstüne beyaz ay ve yıldız ile tamamlanıp bugünkü hali alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir