Türk Bayrağı Neden Kırmızıdır

Türk bayrağımızın kendine özgü rengi vardır. Kan kırmızına sahip olan üzerinde ay ve yıldız sembolleri yer alır. Türk bayrağının rengi şehitlerimizin kanının bir yerde birikmesi o gece vaktinde ay ve yıldızın kan üzerinde yansıması sonucundadır. Atalarımızın kanının rengini alan Türk bayrağı tarihten günümüze kadar dalgalanmıştır.

Kosova savaşı zamanında şehit kanlarının dolduğu bir çukura yansıyan ay ve yıldız simgesi sonucunda günümüzdeki halini almıştır. Araştırmalara göre bayrağımızın üzerindeki simgeler Türklerin tarih boyunca kullandığı çeşitli bayraklarda da yer almıştır. Kimi çift başlı kartalı, at üstündeki savaşçıyı, kurt başını bayraklarında kullanmıştır. Geçmişten günümüze kadar Türk bayrağı değişik şekiller almıştır.

Osmanlı sancağında rengini ve bugünkü ay yıldızlı Türk bayrağını simgeleyen şekiller yer almıştır. Sultan I. Murat ve Yıldırım Bayezıt devirlerinde değiştirilmiştir. Çaldıran savaşında ilk defa yeşil bayrak kullanılmıştır. Tarihte kırmızı zemin üzerinde yıldız ve hilal kullanılan bayrak, 1793 yılında devletin resmi bayrağı olarak kabul edildi. Bu bayrak sekiz köşeliydi. I. Abdülmecit zamanında 1842 yılında yıldızın beş köşeli olmasına karar verildi. Bayrak o zamanlardan günümüze kadar çeşitli değişimlere uğramıştır.

Bugün Türk bayrağımızdaki hilal İslamiyet’i temsil etmektedir. Yıldız ise peygamber efendimizi ve Türklüğün simgesini temsil ettiğidir. Türk bayrağının ay ve yıldız rengini almasının tarihi önemi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.