Tüketici Hakları Nelerdir

Tüketiciler olarak bizlere tanınan haklar uluslararası kanunlar sayesinde verilmiştir. Tüketicinin hakkını korumak için ülkemizde faaliyet sürdüren tüketici mahkemeleri görev yapmaktadır. Hakkınızın yendiğini ve mağdur edildiğinizi düşünüyorsanız eğer o zaman tüketici haklarına başvurarak hakkınızı sonuna kadar arayabilirsiniz. Üretici ve satıcılar kazanç kâr payını yükseltmek için hileli malları satmaya devam ediyor. Tüketicilerin haklarını kısaca sizlere anlatalım ve hakkınızı her daim savunabileceğinizi bilmelisiniz.

Kusurlu mal (bozuk, kırık, çizik) herhangi bir sorunu varsa mağduriyetin giderilmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde tüketici haklarına başvurabilirsiniz.

Satın aldığınız ürünün son kullanma tarihi geçmiş ise hakkınızı savunabilirsiniz.

Herhangi bir ürün satın alacaksanız eğer bunun hakkında bilgi alma hakkına sahipsiniz. Yanıltıcı ve zarar verici reklamlardan dolayı bu hak size tanınmıştır.

Seçme hakkı tüketicilere verilen haktır. Tüketici istediği ürüne ulaşabilme ve kullana bilme hakkına sahiptir.

Satın alınan malda kusur olması ile tüketicinin uğradığı zararın tazminatını isteme hakkı.

Tüketicilerin haklarını koruyabilmesi için tüketici bilincine sahip olmaları gerekir. Eğitim kurumlarında bu haklarını eğitim şeklinde alarak geliştirmelerini sağlamalılar.

Sağlık ve güvenlik haklarından faydalanarak satışa sunulan ürünlerin insan sağlığını ve yaşamını olumsuz şekilde etkilememeleri gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir