Toprağın Yıkanması Nedir

Yeryüzündeki kayaçlar uzun yıllar boyunca fiziksel etkilere maruz kalarak ufalanarak yeryüzünü kaplayan toprağı oluşturur.

Kar, yağmur, don gibi doğa olaylarından dolayı toprak olumlu ve olumsuz şekilde etkilenir. İklimin etkisine göre bölgelere göre yağış oranı fazla olması, yağıştan ötürü toprağın yıkanarka ıslanması sonucunda toprağın taşınmasına neden olur. Toprak bol yağıştan dolayı taşınarak olumsuz etkilenir.

Sağanak yağışlardan dolayı toprağın içindeki vitamin, mineral, hayvan ve bitki fosilleri akarak taşınmaktadır. Bundan dolayı toprak sahip olduğu değerleri kaybederek cılızlaşır, çoraklaşarak tarımın elverişsiz hale gelmesine neden olur.

Toprağın yıkanması sonucunda tarım faaliyetleri yapılamaz olarak verimsiz topraklar hale gelecektir. Toprakta tarımcılık yapamadığından dolayı hayvancılık içinde uygunsuz alana neden olur. Sağanak yağışların olduğu yerlerde özellikle toprak yıkanmış olup içindeki minerallerinin akması tarımcılık için elverişsiz alanları oluşur. Verimli topraklar için belli bir düzeyde yağışın yağması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir