Toprağın İnsan Yaşamındaki Önemi

Toprak tüm canlıların en temel yaşam ihtiyaçlarından biridir. Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar uzanan yolculukta topraktan faydalanılarak ihtiyaçlar karşılanmıştır. Hayvanların evcilleştirilmesinde, insanların yaşamını sürüklemesinde hayvanlar insanların en yakın dostları olmuştur. Günümüzde yapılan arkeolojik kazılar geçmişten günümüze kalıntıları getirmiştir. İnsanların toprakları kullanarak yaptıkları çanak çömlekler eskiden yaşayan insanları yaşamlarını göstermektedir.

Topraktan faydalanarak tarımcılık yapılmış bitkiler yetiştirilerek un mamulleri üretebilir olmuşlardır. Meyve sebze yetiştirilerek insanlar beslenme alışkanlıklarını değiştirmişlerdir. Toprak ile üretim sağlayarak geçim kaynağı haline getirmişlerdir. Devletler uzun yıllar boyunca sahip oldukları topraklarda geçim ihtiyaçlarını karşılar olmuşlardır. Geniş topraklara sahip olan ülkelerin üretimi çok daha fazla olmuştur.

İlk Çağ’dan itibaren yaşayan insanlar toprağı ekip biçmişlerdir. Üretimi arttırarak besin ihtiyaçlarının yanı sıra ekonomik anlamda geçimlerini sağlamışlardır. Hayvanların beslenmesinde topraktan çıkan ot türünde bitkilerle beslenerek etinden sütünden faydalanmışlardır. Ağaçlardan elde edilen çeşitli malzemeler ile insanlar ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Toprak o kadar değerli ki evlerimizi yaparken topraktan elde ettiğimiz malzemeleri kullanırız. Ölümüz olduğu zaman onların kokmaması ve salgın hastalığı önlemek adına gömeriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.