Tevrat Hakkında Bilgi

Tevrat; Yahudilerin dini olan Yahudiliğin kutsal kitabıdır. Musa Peygamber’e indirilmiştir. Kitap İbranice indirildi yasa ve şeriat anlamına gelen Tora denir. Latincede Pentaleuchus adı verilmektedir. Yahudilerin inancı doğrultusunda Musa Peygamber’e gönderilen kutsal kitap olup zaman içerisinde değişikliğe uğramıştır. İnsanlar ve din adamları kendi istekleri doğrultusunda değiştirerek halkın düşüncelerini yenilemiştir.

Tevrat’ın oluşumu Tekvin, Çıkış, Levliler, sayılar ve Tesniyeler’dir. Tekvin bölümünde insanlara çok daha fazla etki yaratmaktadır. Nuh Tufanı, İbrahim, İsmail, Ya kup ve Yusuf peygamber doğrultusunda öykülerle anlatmaktadır. Musa Peygamber’in yaşamından İsrail’in Mısır’dan çıkarılışı ele alınarak anlatım yapılmaktadır. Sayılar ve dinsel günlerin belirlenmesi için yer verilmiştir. Uyulacak kurallar, yasalar ve ilkelerde söz edilerek insanların nasıl yaşam biçimine sahip olması gerektiği paylaşılır. Musa Peygamberin yaşamından ve dinin anlatımına kadar bilgilerde yer almaktadır.

Binlerce yıllık geçmişi olan Tevrat’ın aslı kaybolmuş ve Yahudi insanlarda İncil gibi yeniden yazma ve düzenlemesine ihtiyaç duydular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir