Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Hakkında Bilgi

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Nedir, İlk Muhalefet Partisi Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası

Cumhuriyetin ilanından sonar çok partili sisteme geçilmesi ile birlikte Terakkiperver partisi Atatürk’ün arkadaşları olan Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele, Adanan Adıvar tarafından kurulan ilk muhalefet partisidir. Çeşitli amaçlar altında kurularak halkın her kesimini temsil etmesi amaçlandı.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası liberalizm ve demokrasiyi ilkeleri ile gösterip çok partili dinlere olan saygısını gösterdi. İnsanların sahip oldukları dini inançlara olan saygısını benimsemiştir. Atatürk’ün din ve siyasi düşüncelerini yorumlayarak onun yolundan hareket etmişlerdir.

Rauf Orbay tarafından önceleri yaptığı Cumhuriyet eleştirileri yüzünden Şeyh Sait İsyanı başladı ardından parti kapatılmıştır. İlk muhalefet partisi olduğu gibi ilk kapatılan partidir. Parti kurucuları arasında Cumhuriyet için mücadele eden ve kurtuluş savaşına katılan simalarda bulunmaktadır.

Atatürk tarafından Terakkiperver Cumhuriyeti Fırkası’nın kurucuları Nutuk’ta yer aldığı gibi cumhuriyet düşmanlığı, saltanatçılık, halifecilik, İngiliz yandaşlığı, vatan hainliği, isyan kışkırtıcılığı sıfatlar suçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir