Tarım Nedir

Tarım ziraat olarak ifade edilir, bitkisel ürünlerin üretilmesinde yararlanılmaktadır. Kaliteli ve yüksek verimli topraklarda yapılan tarımcılık oldukça yüksektir. Ürünlerin uygun alanlarda üretilmesi, muhafaza edilmesi gerekir. İnsan besin olarak her türlü ihtiyacını topraktan karşılayabilir. Beslenme, yerleştirme, koruma ve mekanizasyon faaliyetleri toprakta yapılabilmektedir.

Tarım uygulamalı bilim dallarından olarak ekonomik değere sahiptir. Tarım üretim ve dağıtım alanından oluşur. Bitkisel üretim ve hayvansal üretim olarak faydalanılabilir.

İnsan toplumunda önemli role sahiptir. Taş devri süresince avcı-toplayıcı olarak yaşamını sürdürmüştür. Tarımla uğraşan halkın bırakması, toplumları ve devletleri ortaya çıkarttı. Sanayi devrimine kadar ulusların en önemli geçim kaynaklarından biri tarımcılık olmuştur. İnsanların yapacağı iş ile beraber topraktan ihtiyacı olan herşeyi karşılamışlardır. Topraklarığın değerli olması verim alınmasını kolaylaştırarak yılda birden çok mahsul alınabilir olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.