Sümerlerin İcatları

Sümerler M.Ö. 4000 – M.Ö. 2000 yılları arasında Güney Irak’ta (Mezopotamya) hakimiyet kurmuştur. Sümerler uygarlığını devam ettirdiği sürece önemli icatlarda bulunmuştur. İnsanlığın kaderini değiştirecek olan icatların altında Sümerlerin imzası vardır.

Yazı
Sümerler tarafından dünyanı değiştirecek olan buluştur. Ağızdan söylediğimiz sözlerin kağıda dökülerek herkes tarafından aynı anlamları taşıması önemli değer kazandırmıştır. Düşünceler artık nesilden nesle aktarılarak insanlığın gelişimine önemli katkılar sağlamıştır. İlk olarak kil tabletlerin üzerine çizi yazısı yazılırdı. Zamanla birlikte kağıt ve kalemin bulunması sayesinde daha kolay yazılır olmuştur.

Sulama
Sümerler aynı zamanda yerleşim yerlerinin kalkınması ve gelişmesi için sulama sistemini geliştirmiştir. M.Ö. yıllarında yapılan sulamalar sayesinde insanlar uzak mesafelerde dahi tarım yapılabilir olmuştur.

Devlet ve Ordu Yönetimi
Ordu yönetiminde Sultan yerine daha başarılı birisi ordunun başına geçirilerek savaşlarda üstünlük sağlanması planlandı. Devlet ve ordu yönetimi birbirlerinden ayrılarak ordunun başındaki kişi kendisini tamamen savaşa verebilecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir