Sıvıların Basıncı Nelere Bağlıdır

Sıvıların basıncı iletme durumu katılara göre çok daha farklıdır. Katı cisimlere yapılacak olan basınç belirli bir noktaya doğru baskı yapar. Sıvılarda uygulanan basınç belirli bir nokta yerine her yöne iletmesidir. Her yöne baskı uygulayacaksa eğer basınç sağlanabilir.

Sıvıların basıncı iletme durumuna örnekler
İçi su dolu balonu ellerimizin arasına alıp biraz baskı uygulayarak sıktığımız zaman her yöne şişkinlik sağlayacaktır. Sıvılarda basınç belirli bir noktada olmaz her tarafa doğru yayılır.

Sıvılardaki basıncın her yöne yayılması akışkan ve molekülleri arasındaki boşlukların katılara göre daha çok olmasıdır. Basınç uygulanması durumunda basınç her tarafa yayılarak kenarlardan şişkinlik oluşmasına sebep olur.

Paskal Prensibi
Kapalı kaptaki sıvının bir noktasına uygulanacak olan basınç doğrultusunda eşit büyüklükte her yöne doğru iletilmiş olur. Dış basınç etkisi doğrultusunda az olduğu noktadan dışarıya çıkacaktır.

Sıvıların basınç büyüklüğü neye bağlıdır
Sıvılarda derinlik artması durumunda basınç oranı artar.
Sıvı basıncı özkütlesinin yoğunluğuna bağlı olarak basınçta büyük olur.
Sıvılarda basınç yer çekimine göre değişiklik gösterir. Ağırlıkları cisimlerin bulunduğu yerlerdeki yer çekimine göre değişiklik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir