Sınava Girerken Okunacak Dualar ve Anlamı

Sınav sisteminin devamlı değişmesi aileleri tedirgin etmektedir. Sınava girmeden önce korkuların yenilmesi, başarılı olmak için mücadele verirken bir yandan da aklımızda olanları unutmamak için dua ederiz. Çeşitli kutsal sayılan yerlere gidilerek dualar edilir, ibadetler sayesinde başarılı olması beklenir. Türbeler ziyaret edilerek dualar edilmiş olup çocuklarının başarıya ulaşarak mücadele etmesi sağlanır.

Sınava gireceğiniz zaman başarılı olmak için okunması gereken çeşitli dualar vardır. Mutlaka bilmesi gereken çeşitli dualar olmalıdır.

Okunacak dualar;

“Ya men leccemel mütekebbirine bi licami azametihi selliim Sellim ya Hafız”
Sınav sabahı 70 defa Salat-ı Nariye okunur.

“Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. [Arapça metinde “ehvâl” kelimesi, “ahvâl” olarak dizilmiş; doğrusu burada yazıldığı gibi “ehvâl”dir. Düzeltir özür dileriz.] Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.”

Mânâsı:

“Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin.”

Sınava girmeden önce de 7 defa okuyup dua eden kimse meleklerin ve ruhanilerin desteğini alır,onların ilhamıyla doğruyu bulur.

“Rabbi-şrahli sadriy ve yessirlî emrî, vahlul ukdeten min lisanî yefkahü kavlî” ayeti kerimesini 11 defa imtihana kimse sorulara çok kolay cevap verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir