Simya Nedir Kısaca

Simya Nedir, Simya Ne Demek Tanımı

Günümüzde modern kimyanın temelinde simya vardır. Kimya olarak dilimize dolaşan araştırma ve maddelerin takibini yapan bilim dalı aslında simya olmaktaydı. Simya ile ilgilenen kişilere simyacı adı verilirdi.

Simya doğada ilkel ve araştırma sonucunda bulunan maddelerin araştırmalarını sağlarlardı. Simyanın kapsadığı alanlar kimya, metalurji, fizik, tıp, astroloji, semiotik, mitsizim, spiritüalizm’dir. Simya ilkel araştırma seviyesinde olup 2500 yıldan fazladır çalışmalar yapılmıştır. İlk olarak Simya ile ilgili çalışmalar Mezopotamya, Eski Mısır, İran, Hindistan ve Çin’de yapılan araştırmalar ile bir yerlere gelmiştir. Yunanistan ve Roma imparatorlukları döneminde önemli araştırmalar yapılarak Avrupa’da duyulmasını sağlamıştır.

Batı simyasında yaptığı çalışmalar ile isimlerini duyuran simyacılar Hermes Trismegistusa olmuştur. Simya zaman içersinde kimyaya dönüşmeye başlayıp modern dallar oluşturularak simyanın odak noktası olmuştur. Simya, mistik, ezoterik ve sanatsal yönler bakımından filozofların ilgi arasına girmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir