Ses Kirliliği En Çok Nerelerde Görülür

Ses kirliliği gelişen dünya ile artan çevre sorunudur. Çevremizde yeni açılan üretim tesisler, mağazalar, dükkanlardan çıkan sesler toplanarak oluşturduğu gürültüdür. Tüm canlıları rahatsız eder.

Ses kirliliği en çok şehir merkezlerinde olur. Sanayi alanları, üretim tesisleri, trafik, okullar, çarşılar, insanların gürültülü konuşmaları ses kirliliğini arttırır. Doğanın asıl sahipleri olan canlılar ses kirliliğinden etkilenir. Kuş türleri, balıklar ve diğer canlılar seslerden etkilenir. Ses kirliliğinden dolayı yön duygularını kaybederek ölüme doğru gidebilirler. Ses kirliliğinin yerleşim yerlerine kurulması canlıları da olumsuz etkiler. Gürültüden rahatsız olur kendimizi sıkıntıda hissederiz. Ruhsal olarak kendimizi kötü hissederiz. Konsantre olmamızı engeller. Doğal yaşama ve doğal ortama zarar verir. Ses kirliliğinden dolayı sağlık sorunları yaşarız stres, baş ağrısı, uykusuzluk, baş dönmesi, sinirlilik gibi sorunlar yaşanır.

Ses kirliliğini önlemek için gürültü yapan işyerlerini şehir merkezlerinden uzak ses kirliliğine yol açmayacak yerlere kurulması gerekir. Şehirden uzak olması gürültünün azalmasına insanların ruhsal olarak sorun yaşamasının önüne geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir