Selçuklu Dönemi Eserlerinin Günümüz Eserlerine Etkileri Katkıları

Selçuklu dönemine ait olan eserlerinin günümüzün eserlerine olan etkileri ne türden olduğunu inceleyeceğiz.

Selçuklu dönemine ait eserler günümüz eserleri arasında yakından ilişki olduğu fark edilmektedir. Selçuklu döneminde minarelerin şekli silindirik ve dik şekilde üretilmiştir. Yapılan minareler taşıyıcı bir gövde, tuğla, mozaik gibi yapıların sahibidir. Selçuklular günümüzün camilerine yön vermiştir. Gövdeleri tuğla, mozaik yapılar kullanılarak mimari yapısını göstermiştir. Selçuklulardan kalma eserlerin bir kısmı halı figürlerine, Türklere has çizgilerle yakınlık görülmüştür. Türklerin kullandığı motiflere yakın çizgilere sahiplerdir.

Selçuklular döneminin en önemli eserler arasında çömlekçilik görülmektedir. Çömleklere işlenen motifler sanatın ilk kez kullanılmaya başlandığını göstermiştir. İslami temalar, Selçuklu ve Türk figürlerinde yer verilmiştir.

Günümüz mimarisinde dahi kullanılan motif ve eserler Selçuklular dönemine ait olduğunu görmekteyiz. Türk kültür ve sanatının üzerine etkiler yaratmaktadır. Selçuklulardan kalan eserler Konya surları, Karatay Hanı, Diyarbakır Surları, Kayseri iç kale süsleme ve kabartmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir