Sel Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir

Sel Olmaması İçin Alınacak Önlemler, Sel Nasıl Önlenir her ne kadar tedbir alınsa dahi zaman içersinde dünyanın ikliminde görülen değişiklikler yüzünden doğal felaketler oluşabilir. Yoğun yerleşim yerlerinde özellikle yetersiz kalmasından dolayı oluşmaktadır.

Doğal felaketlerden birisi olup dünya genelinde yaygın bir şekilde görülmektedir. Alınacak birkaç tedbir ile birlikte insanların zarar görmesi önlenebilir. Yaşam boyunca doğaya verdiğimiz zararlar bizlere geri dönüş yapmaktadır. İlk önce sel’in nedenleri araştırılmalıdır. Sel’e sebebiyet veren durumlara yönelik çözümler üretilmesi gereklidir.

Selin Oluşumu Nasıl Engellenir
Sel yaygın bir şekilde görülmektedir alt yapı çalışması yetersizliğinden dolayı sokaklarda akan suların birikmesine neden olur.
İklim değişikliği ile birlikte yoğun yağış alan bölgelerde suyun denize gitmesini sağlayan kanalların yetersiz kalmasını önlemek için çalışmalar yapılmalı.
Göl ve nehir kanallarının yakınlarında yerleşim yerleri bulunmamalıdır.
Sel tehlikesi olan yerlerde koruyucu barikatlar kurularak suyun gücünün başka yöne doğru çekilmesi sağlanmalı.
Akarsuların veya derelerin pislikler yüzünden tıkanması sonucundan temizlik yapılarak su taşkınlıkları önlenebilir.

Sel’e yönelik çalışmalar her ne kadar yapılsa dahi bilinçsizlik sel ile boğuşmaya sebep olabilir. Doğamızı korumadığımızdan dolayı dünyanın iklimi değişerek doğa olaylarında farklılıklar görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir