Şeker Üretimi Nasıl Yapılır

Şeker sofralarımıza gelene kadar bir çok aşamadan geçer. Şekerin üretim aşamasından yapılana kadar geçtiği bütün evreleri sizlere ayrıntılı olarak anlatacağız. Uzun bir yolculuktan sonra sofralarımıza konuk olmaktadır.

Pancarın hasadı ve fabrikaya ulaşımı; Şeker pancarı Ağustos ayında toplanır ve burada temizlenerek fabrikalara satılır

Pancarın yıkanması; Fabrikaya gelen pancarlar yüksek basınçlı suyla yıkanarak üstlerinde bunan toprak, pislik, kimyasal gibi maddelerin arındırılmasını sağlamaktadır.

Pancarın kesilmesi; Pancar burada kesilerek 4-8 mm kalınlığına getirilir. Buradan haşlama kısmına gönderilir.

Şerbet üretimi; Pancarlar suyun içine dahil edilerek şerbete getirilir. Diffüzörlerde sıcak su ile işlem gösterilir. Zenginleşmiş kıyımlardan dolayı şerbet elde edilir. Buradan arıtma sistemine gönderilir.

Şerbetin arıtımı; Şerbet burada şeker haricinde içinde bulunan diğer maddelerden arındırılır. Küçük parçalardan arındırılarak sadece içindeki beyaz şeker ve suyu kalır.

Şerbetin koyulaştırılması; Şerbet arıtıldıktan sonra içinde bulunan suyu arıtmak için kaynatılır. Şekerin içindeki su kaynatılarak uçması sağlanır.

Rafine süzme ve eritme; Koyu şerbet ana ürünlerle karıştırılarak kristal halinde şeker oluşturulur.

Şekerin ambalajlanması; Bol kristalli kristaller bir araya getirilmesi için hazır makineler kullanılır. Bunlar bütünleyerek bir haline gelemsi sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir