Rüzgar Enerjisinden Hangi Alanlarda Yararlanılır

Doğal enerji kaynaklarından gösterilen rüzgar enerjisi çeşitli alanlarda aktif şekilde kullanılmaktadır. Atmosferde gelişen olaylar sonucunda rüzgarın oluşumunu sağlanarak belli bir kuvvet etkisi yaratır. Rüzgarın esmesi sonucunda faydalanmak için enerjiye dönüştürülmesi gereklidir. Sıcak ve soğuk hava hareketlilik içinde olup bir araya geldikleri zaman hava akımını gerçekleşir. Hava akımından dolayı rüzgar ortaya çıkarak etkisini göstermektedir. Güneş enerjisinin dünyamıza ulaşması sonucunda %1’lik oranı rüzgara dönüşerek etki yaratır. Enerji yüksekliğine göre rüzgar oluşumunda da farklılıklar görülür.

Rüzgarı daha verimli kullanabilmek için mutlaka kuvvetli olması gerekir. Küçük işlerde kullanılacak rüzgar kuvveti az olabilir ama ciddi manada faydalanmak için gereklidir. Bunların oluşumu denizlerde çok daha etkili olmaktadır.

Eskiden günümüze rüzgar çeşitli alanlarda kullanıldı. Yelkenli gemilerde, yel değirmenlerinde, rüzgar türbinleri sayesinde elektrik enerjisi üretiminde, sulama tesisi, dağ evlerinde elektrik üretimi ve bir çok alanda rüzgar enerjisinden faydalanarak kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir