Röntgen Işınlarını Kim Buldu

Röntgen ışınlarının keşfi 1895 yılında olmuştur. İnsanlık için önemli buluş olarak Wilhelm Conrad Röntgen (1845-1923) tarafından 1895 yılında bulundu. X Işınlı bir lamba olduğunu düşünürsek oradan gelen ışınlar yansıtarak kendisini gösterir.

X ışınları Crookes tüpü denilen kataotlu tüple elde edilmektedir. Karanlık bir top modelinin arkasından yansıtılarak elde edilir. Işınların belli bir antikato çarparak geri yansıtır. Belli bir ışığının yansıtılması ve geri dönmesi ile birlikte orada bulunan farklı cisimlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. X ışınları maddelerden geçmesi ile birlikte insanların vücut yapılarının bir kağıt üzerinde yansımasını sağlamaktadır.

Röntgen ışınlarının kullanım alanları
Maddenin içinden geçme kabiliyetine sahip olması hayatımızda çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Başta tıp alanında olmak üzere insanların iç görüntülerinin elde edilmesi adına kullanılabilir olmuştur. Geniş anlamda vücudun incelenmesinde X ışınlarından faydalanmaktadır. Kemiği kırılan bir insan ele aldığımız zaman röntgen çekilerek ne durumda olduğu tespit edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.