Rıfat Ilgaz Hayatı Kısaca Özeti

Rıfat Ilgaz 7 Mayıs 1911’de Kastamonu’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Rıfat Ilgaz’dır. Ülkemizin tanınmış hikaye, şiir ve roman yazarıdır. Yazdığı romanlar arasında “Hababam Sınıfı” film serisi de çekilen en sevilen eserlerinden biridir.

Rıfat Ilgaz liseden sonra eğitim hayatına Öğretmen Okulu’nda devam etmiştir. Bir süre öğretmenlik yapan Rıfat Ilgaz bu süre içerisinde evlenmiş ve askerliğini de yapmıştır. 1938 yılında girdiği Gazi Eğitim Enstitüsünde Edebiyat Bölümünü başarıyla tamamlamıştır. Verem hastalığına yakalanan sanatçı, hayatının geri kalan bölümünde sık sık sanatoryuma yatmak zorunda kalmıştır. Siyasi çalkantıların olduğu zamanlarda yazdığı “Sınıf” adlı şiir kitabı yüzünden kısa süre hapis cezası almıştır. Rıfat Ilgaz kalan hayatını şiir, dergi, film senaryosu ve roman yazarak devam ettirmiştir. İki çocuğu olan Rıfat Ilgaz, 7 Temmuz 1993’de İstanbul’da ölmüştür.

Rıfat Ilgaz’ın eserleri: “Yarenlik”, “Üsküdar’da Sabah Oldu”, “Kulağımız Kirişte” ve daha birçok şiir kitabı vardır. “Hababam Sınıfı”, “Meşrutiyet Kıraathanesi”, “Karartma Geceleri”, “Apartman Çocukları”, “Karadeniz’in Kıyıcığında” başlıca romanlarıdır. Ayrıca Rıfat Ilgaz’ın kısa hikâyeleri, tiyatro oyunları ve çocuk romanları bulunmaktadır. “Yıldız Karayel” iki kez edebiyat ödülü, “Ocak Katırı Alagöz” adlı eseri ise şiir dalında ödül kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.