Peygamberimize Karşı Sorumluluklarımız

Peygamberlerimize karşı sorumluluk ve görevlerimizin bilincinde olmak, bizim hayırlı mümin olduğumuzu gösterir. Peygamberlerimizin hayatını en ince detayına kadar bilirsek eğer hayırlı şekilde vazifemizi yerine getiririz. Peygamberler tarih boyunca insanlara örnek olmuştur. Hz. Muhammed İslam aleminin peygamberidir. Bir din getirmiş kendisinden sonra dine inanan herkes Peygamber efendimizin yaptıklarını yapar olmuştur. Güler yüzlü olan İslam peygamberi herkese selam verir, hal hatır sorar, muhtaç olan birine yardım ederdi. Bir iş yapacağı zaman hiçbir zaman ertelemeden vakti zamanında yapardı. O, danışarak iş yapmayı severdi. Kendi başına karar vermek yerine yanındakilere danışarak akıl akıldan üstündür düşüncesini benimsemişti.

Peygamberimizin adını sevgi ve saygı ile anmalıyız. Yaptığı davranışları kabul ederek her şeyi doğru düzgün yapmamız gerekir. Saygılı, güvenilir, iman eden, dürüst, cesur olmamız gerekir. İslam peygamberi olan Hz. Muhammed’e saygımızı ve sevgimizi Allah’a ibadet ederek gösterebiliriz. Kur’an-ı Kerim’i kabul ederek emir ve yasaklar dahilinde yaşamalıyız.

Allah’ın seçtiği peygamberleri kabul etmek gerekir. Peygambere inanan kişiler meleklere, ahirete, Allah’a inanmalıdır. İnancımız tam olmalı kalben ibadetlerimizi ederek İslam’i kurallara göre yaşamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir