Peygamber Efendimizin Yaşadığı Ders Verici Olaylara Örnek Verir misiniz

Peygamber Efendimiz’in (sav) getirdiği hakikatlerin yanında yaşamıyla da insanlığa örnek olmuştur. Ümmetine her zaman merhameti, inceliği, doğruluğu ve çalışkanlığı öğütlemiş ve bu erdemleri hayatına geçirmiştir.

Kuşu Ölen Çocuk: Bir gün Peygamberimiz (sav) bir çocuğun kuşunun öldüğünü ve bundan dolayı üzgün olduğu duymuş ve hemen çocuğu ziyarete gitmiştir. Çocuğa baş sağlığı için geldiğini söylemiş ve duyduğu üzüntüyü dile getirmiştir. Minik çocuğun kalbindeki üzüntünün yerini mutluluk almıştır. Peygamberimiz(sav) bu olayla ümmetine çocukların duygularına önem vermek gerektiğini göstermiştir.

Şaka da Olsa Yalan Söylememek: Peygamberimiz’in (sav) en çok bilinen unvanı doğru sözlü anlamında El- Emindir. Bundan da anlaşılacağı gibi O doğru sözlü olmaya çok önem veriyor ve yalana asla tahammül göstermiyordu. Bir gün yaşlı bir kadın ona cennete gidip gidemeyeceğini sorduğunda cennette yaşlılar olmayacak demiş ve kadın buna çok üzülmüştür. Ardından cennette herkesin genç olacağı için yaşlı olmayacağını söylemiş ve bu kez kadını güldürmüştür. Etrafındakilere de şaka yaparken bile yalan söylememeleri öğüdünde bulunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir