Peygamber Efendimiz İslam Dinini Anlatırken Ne Gibi Zorluklarla Karşılaşmıştır

Peygamber Efendimiz kendisine görev verildikten sonra İslam dininin yaygınlaştırılmasında bir çok zorlukla karşı karşıya kalmıştır. İslam dini çevresindekilere anlatırken bir çok zorlukla karşı karşıya kalmıştır.

Hz. Muhammed (s.a.v) peygamberlik hayatı boyunca zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. İslamiyet’i kabul etmeyen müşrikler, putperestler peygamber efendimizi kötülemişlerdir. Öldürmek isteyenler dahi olmuştur. İlk zamanlar çeşitli yollarla işkence ederek kötülemişlerdir. Yaptıklarından dolayı alay edilmiş, kıldığı namaza saygısızlık yaptılar. Yürüdüğü yollara diken koyarak hayatını alt üst etmişlerdir. Ölüm tehdidi olduğu gibi yaşamın her alanında zorluklar yaşamalarına sebep olmuştur. Dikkate almadıkları gibi büyücü olduklarını söylemişlerdir. Çevresinde inanan kişilere de aynı şekilde karşılık vermişlerdir. İslamiyet’in öğrenmesi bütün dünyaya yayılmasında zorluklar oldukça fazla olmuştur.

Peygamber Efendimizin çektiği zorlukları anlatan sureler.

Öyleyse se, onların dediklerine karşılık sabret ve Rabbini güneşin doğuşundan önce ve batışından önce hand ile tesbih et. (Kaf Suresi, 39)

Onların sözleri seni üzmesin. Şüphesiz ”izzet ve gücün” tümü ALLAH’ındır. O, işitendir, bilendir. (Yunus Suresi, 65)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir