Paylaşmak Niçin Erdemli Bir Davranıştır

Paylaşma duygusu çevremiz tarafından sevilerek takdir edilmemizde etkili olur. Sahip olduklarımız bize lazım olduğu kadar bir başkasına da lazım olur. Sadece kendimizin değil başkalarının da ihtiyacının karşılanması gerektiğini düşünmeliyiz. Paylaşmanın özünde insanlara bir şeyler hediye etmek onları mutlu edebilir. Arkadaşlarımızla yeri geldiğinde yiyeceğimiz yiyeceği dahi paylaşabiliriz. Yiyip içeceklerimiz bizi mutlu ettiği gibi mutlu hissettirecektir. Davranışlarımız hareketlerimiz doğru olduğu sürece insanlar bizimle birlikte olmak isteyerek paylaşımlarda bulunacaklardır.

Paylaşmak beraberinde sevgiyi getirir, saygılı olmayı öğretir, insanları tanıtır. İnsanlarla paylaşacağın güzel duyguların değeri bilineceğinden mutlu olmak kaçınılmaz hale gelir. İyi niyetli olmak, güzel yüzlülüğü getirdiği gibidir. Sahip olduklarımızın nasıl kendimizi mutlu ettiği gibi bir başkasını da mutlu edeceğini asla unutmamalıyız.

Maddi manevi anlamda kendimizi iyi hissettirerek mutlu edebilir. Toplumsal hayatın bize getirilerine dikkat etmeliyiz. Tek başımıza karşılayamayacağımızdan dolayı birbirimize karşı paylaşımda bulunarak bunun önüne geçebiliriz. Örneğin bir kişi tarlasında mısır üretirken diğeri ise meyve üreticiliği yaparsa paylaşımlar insanları daha ileri noktalara taşıyacağıdır. Herkes kendisi için çaba gösterirse bir yere ulaşılmaz sadece gerilememize sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.