Para Kullanımının Tarihi ve Günümüzdeki Önemi

Para insanlık tarihinde ticaret ve yaşamın devam ettirilebilmesi için ihtiyaç duyulmuştur. Para sayesinde hesaplamalarımızı yaptığımız gibi harcamalarımızı ve sahip olduklarımızı öğrenmemize yardımcı olur. Parayı tarihte ilk olarak Sümerliler buldu. Para alışveriş için bir ihtiyaç olarak görülmüştür. İnsanlar sahip olduklarının değerini hesaplamada, alışveriş sırasında ihtiyacı doğrultusunda belli oranda harcamalarını sağlamıştır.

Dünyaya bulunulan önemli katkılardan birisi Sümerlilerin alışverişte kullandıkları para almıştır. Eskiden alışverişler takas yolu ile yapılmasına rağmen ticaret doğru şekilde yapılmazdı. İnsanlar sahip olduklarını pazara götürerek birbirleri ile takas yaparlardı, kimi zaman takas gerçekleşirdi kimi zamanda zorlu bir dönem olurdu.

Ticaretin günümüzde gelişmiş olmasının nedeni eşyaların değerlerinin belli bir oranda biçilmiş olmasıdır. Para sayesinde insanlar istediklerini en ufak detayına kadar alabiliyor. Geçmişte bir sakız için takas yapılamayacağı gibi günümüze paramızdan küçücük bir harcama ile satın alınabiliyor. Para sayesinde ticaret kolaylaştığı gibi ülkelerin ekonomik olarak gelişmeleri sağlanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir