Para Bulunmadan Önce İnsanlar Nasıl Alışveriş Yaparlardı

Para hayatımızı sürdürmek için gereklidir. İhtiyaçlarımızı giderip yaşamımızı sağlıklı şekilde sürdürmek için gerekli olan paradır. Para her insanın en temel ihtiyacı olup hayatta ihtiyacımız olanı gideririz. Bugün yaptığımız her şeyin karşılığı para ile ölçülürken eskiden yaşantı çok farklı olurdu. İnsanlar yaşamlarını parasız olarak sürdürür, zorlu bir yaşama sahip olarak emeklerinin karşılığını tam olarak alamazlardı.

Eskiden pazardan bir kilo armut almak için para olmadığından dolayı takas yöntemi kullanılırdı. Tavuğu olan armut almak için pazarlık yaparak alırdı. Bir kavuş karşılığında birkaç kilo armut gelirdi. Alınan armutlar daha sonra elma yada başka meyve ile takas yapılabilirdi. İnsanlar ticaretlerinde tamamen takas yöntemi kullandığından dolayı tam takas olmazdı.

Pazardan inek alınacak ise o zaman yapılacak takas olacaktır. Karşılığında birkaç koyun veya eşya verilebilir. İnek değerli olduğundan dolayı eşyalar ona göre ederi neyse ona denk getirilir. İki tarafın takastan gönlü razı olup kabul ettiğinde değişiklik gerçekleşir. Pazarda her ürün takası yapılır bunlar buğday, arpa, küçük ve büyük baş hayvanlar, at arabası gibi bütün ürünler vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir