Ozon Tabakasının Delinmesinin Yarattığı Tehlikeler

Ozon tabakası güneşten gelen ultraviyole ışınlarının bir kısmını boşluğa yansıtarak diğerlerini süzerek yeryüzüne iletmekte. Güneş ışınları zararlı olurken ozon tabakası sayesinde etkileri azalmaktadır. Zararlı ışınların dünyamıza ulaşarak canlıların olumsuz etkilenmesini önleyici etkisi vardır. Radyasyon içeren ultraviyole ışınları tehlikelidir. Bir çok hastalıklara davetiye çıkartarak insanları etkilemekte. Ozon tabakası olmayan gezegenlerde yaşam belirtileri bulmak haylice zordur, yüksek radyasyona ve sıcaklığa maruz kalırlar.

Ozon tabakası zaman içerisinde zarar görmesiyle birlikte görevini yerine getirememekte. Bundan dolayı ultraviyole ışınları dünyamıza daha çok ulaşarak radyasyondan insanlar etkilenmekte. Özellikle çocuklar bu ışınlardan etkilenerek büyüme ve gelişmeleri olumsuz etkilenir. Güneşin en tepede olduğu zaman özellikle güneşten kaçınılması gerekmekte. Aşırı güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde cilt kanserleri görünmektedir. Yakalanma riskini daha da arttırmaktadır. Güneşteki yakıcı etkiden dolayı gözlerde de bozulmalar meydana gelir.

Ozon tabakasının delinmesi beraberinde büyük zararlar getirmekte. En başta yeryüzündeki canlı türleri etkilenir. Sıcaklık farkları ve yüksek radyasyondan dolayı tehlikeli durumla karşılaşırlar. Yaşamak için oldukça tehlikeli durumdur. Mutasyona uğramanın yanı sıra radyasyondan dolayı zehirlenerek ölebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir