Olanla Ölene Çare Yoktur Atasözünün Anlamı

Atalarımızın çok doğru söylediği motivasyon ve teselli sözü olan “olanla ölene çare yoktur” da anlatılmak istenilenleri anlatacağız. Kaderin önüne geçilmediği gibi başa gelen çekilir misali ölen varsa ondan sonra hayatın devam ettiği vurgulanır.

Her canlı için belirlenen bir kader var onu yaşar. Ölüm ne zaman geleceği bilinmediğinden herkesin başına gelebilir. En yakınımızdakiler dahi vefat ederek aramızdan ayrılıp hakkın rahmetine kavuşurlar. Bugün en yakınımızın vefatından sonra uzun bir süre yas tutmaya gerek yoktur. Olanla ölene çare olmadığı gibi fani hayat devam edip yaşantımıza devam etmemiz gerektiği vurgulanır. Olan her şeyin bir rahmeti ve kaderi vardır. Allah nasıl gördüyse bizimde hayatımız o şekilde olacaktır.

Bir çıkmazdır ölüm gidenle gidilmez, geri dönmez. Bizde olanlara karşı soğuk kanlılığımızı koruyarak geleceğe doğru sağlam adımlar atmamız gerekmektedir. Mesleğimizi doğru şekilde yerine getirdiğimiz takdirde ölenlerin arkasından yaşamımıza en güzel şekilde devam ederiz. Kaderimiz ve geleceğimiz her şeyi belirlediği gibi gidilen yerlerin kötü olduğu bilinmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir