Okul Bahçesinde Oynanan Çocuk Oyunları

Okul bahçesinde çocuklar beden eğitimi, teneffüs ve öğle arası zamanlarında birbirleri ile vakit geçirmek için oynadığı çeşitli oyunlar vardır.

Top Atma Oyunu
Çocuklar basketbol sahasının ortasındaki dairenin çevresine dizilirler. Oyunculardan birisi topu yukarıya atarak birisinin ismini söyler. Herkes kaçışır ve o kişi top yere değdikten sonra tutarsa dur diyerek herkesin kıpırdamasını engeller. Topu belirlediği birisine atar eğer vurursa oyundan elenir.

Mendil Düşürme
Çocuklar daire yaparak birbirlerinin yanına otururlar. Elinde mendil olan çocuk ise al satarım bal satarım şarkısını söyleyerek çevresinde dolanır. Birisi fark etmeden onun arkasına mendil bırakarak koşmaya başlar eğer fark etmeden yetişirse oyundan elenir. Mendili arkasında olan alıp ebeyi yakalamaya çalışır. Kim yakalarsa o kazanır.

Yakar Top Oyunu
Oyuncular iki farklı ekibe ayrılırlar. Gruplar arasında belirli bir mesafe belirlenir. Ekiplerden birisi ortaya geçer diğeri ise sağ ve sol olmak üzere bir noktada dururlar. Top ile atış yapılır eğer top ortadaki ekipten birisini vurursa oyundan çıkar. Topu atarken havada yakalarsalar ekstradan bir can sahibi olurlar. Topu atarak oyunu bitirmeye çalışırlar. Oyunda son bir kişi kalınca 12 top atılır vurulmazsa eğer oyun tekrardan başlar.

Birdir Bir Oyunu
Bir araya toplanan çocuklar sırası ile birbirlerinin üzerinden zıplarlar. Birisi eğilir diğerleri onun üzerinden tıplar eğer zıplayamayan olursa diğeride eğilir. Sırası ile zıplanarak oyun oynanmaya devam edilir. Her turda oyun daha zorlaşarak kişiler daha farklı şekillerde zıplamak zorundadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir