Odyometri Nedir

Odyometri bölümü işitme bozuklukları olan, işitme ve konuşma bozuklukları yaşayan kişilere rehabilitasyon hizmeti veren elemanları yetiştirir. Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve okullarda sağırlara eğitim verirler. Sağlık sorunlarından dolayı işitme sorunu yaşayan bir çok kişi olmakta. İş imkanları geniş olmasından dolayı işsizlik gibi sorunla karşılaşmazlar.

İşitme bozuklukları, işitme değerlendirmesi ve işitme ve konuşma bozuklukları yaşayan kişilere rehabilitasyon eğitimi verirler. Çalışma hayatları zorlu ve sıkıntılı değildir. Sağır olan kişilerin rehabilitasyon ve eğitimleriyle ilgilenirler.

Bu bölümde okuyacak olan kişilerde olması gereken özelliklerin başında yardımseverlik gelmekte. Fizik, fizyoloji, anatomi, patoloji ilgisi aranmakta.

Odyometri bölümünde fizik, istatistik, psikoloji, çocuk gelişimi, fizyoloji, anatomi, patoloji dersleri alırlar. İkinci yıllarında odiyoloji, kulak burun boğaz, işitme cihazları, odyometrik cihazlar hakkında ders alırlar. Eğitim ve öğretimleri sağırların tedavisi her yönlü karşılanmaktadır.

Mezunlar odyometrist ünvanına kavuşurlar. Resmi ve özel hastanelerde rehabilitasyon tedavisi yaparlar. Okullarda sağırların okuma ve yazmalarında eğitirler. Odyoloji alanında çeşitli eğitimlerde alınmaktadır. Özel derslerde verebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.