Normal Bir İnsanın IQ Seviyesi Kaçtır

IQ (İntelligence Quotient) olarak dilimize girmiştir. Türkçeleştiren kelime zeka seviyesinin kaç olduğunun ifade eder. Mantıksal olarak akıllı bir insanın zekasının ölçülmesi sonucunda ortaya bir değer çıkar. Zeki insanlarda IQ değerleri yüksek olurken kimisinde de düşük olmaktadır.

IQ testleri yapılarak zeka testi ölçülür ve mantıksal olarak sonuç ortaya çıkar. Zeka testi her yaşta yapılabilir, özellikle çocuklarda küçük yaşlarda yapılarak zeka seviyesine ulaşılır. Çocukların yeteneklerinin belirlenmesi ve hangi eğitimleri alması konusunda bilgi vermektedir. Eğitim ve öğretim programları çocuklar için belli bir düzeye sahiptir. Amaç ve sonuçlara göre düzenlenerek insanlara ulaştırılır.

Normal bir insanın IQ seviyesi 91-110 arasında olması gerekir. Düşük olmadı takdirde kendisini geliştirmesi gerekir ve tedavi edilebilir. Yüksek IQ seviyesine sahip insanlar akıl ve mantıksal olarak üstünlük sağlayarak çözüm odaklıdırlar. IQ testi uygulanarak belli bir sonuca ulaşılması mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.