Nikola Tesla’nın İcatları

Nikola Tesla ismi duyulmamasına rağmen önemli icatlarda bulunmuştur. Onu tanıyanlar kendisinin Thomas Edison’un öğrencisi olduğunu bileceklerdir. Ampul’ün icadındaki en büyük payın kendisine ait olduğunu düşünecekler olacaktır. Söylentilere göre ampul’ün icadındaki çalışma Nikola Tesla’ya ait olarak Thomas Edison tarafından çalındığı olmuştur.

İcatları: Florasan lamba, neon ışıkları, hız ölçer, otomobillerde ateşleme sistemi, radarların temelleri, elektron mikroskopları, mikrodalga fırın icatlarından bir kaçıdır.

Nicola Tesla doğru akımla ilgili çalışmalarda bulunmuştur. Jeneratör hem de motordaki komütatörü ortadan kaldırmak için çalıştırdığı duyulmuştur. Alternatif akımda çalışabilen motoru bulamadı ama sorunu çözmek için uzun araştırmalar gerçekleştirdi. Budapeşte’deki okulda sınıf arkadaşı tarafından “dönen manyetik alan”ın bulunması çözüme ulaştırmıştı.

AC akım, jeneratör ve motor, radyo, florasan, radar, MRI, lazer teknoloji, deprem makinesi gibi bir çok icadın temelinde Nicola Tesla’nın imzası bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir