Nefis Nedir Kısaca

İnsanların içinden arzu ve isteklerinin etkisiyle ortaya çıkan kötü düşüncelerdir. Nefis iyiye yorumlanamaz kötülük yapan insanlarda görülmektedir. Allah, kullarına özgür irade vermiş nefsini kontrol etmesini emretmiştir. Kötülüklerin başında insanların baskılayamadığı istek ve arzularından ortaya çıka nefisleri gelmektedir.

Nefis olmasaydı eğer insanlar kötülükte uzaklaşmış olurlardı. Arzu ve isteklerine baskı uygulamaları onların dünya yaşamındaki istekleri, arzuları olmayacaktı. İnsanlar meleklerden farksız olurlardı. Kıskançlık, kibir, istek, merak, kötülüklerden hepten uzak olunurdu. İnsanlar birbirlerini tanıyarak anlaşır, kaynaşır birbirleri için yaşamlarına devam ederlerdi. Dünya hayatından kendilerini arındırarak Allah yolunda ibadetlerini yerine getirir olacaklardı. Nasıl altınla uğraşan insanların maharetli elleri varsa nefise baskın geleninde temiz gönülleri vardır. Kendilerini iyiliklere, güzel davranışlara adayacak olan bu insanlar toplum içinde de saygı görür.

Kötü nefisten sığınmak için Allah’a yakınlaşmak gerekir. Nefis dinimizce şeytanın hilelerinden birisidir. Kalpten temizlenerek kötülüklerden uzak durmalıdır. Nefisten korunmak için hayırlı kul olmak gerekir, dinine bağlı bir insan nefsin ne kadar kötü bir şey olduğunu da bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.