Necip Fazıl Kısakürek Hayatı Kısaca

Necip Fazıl Kısakürek, 26 Mayıs 1904 yılında İstanbul’da doğan Türk şair, yazar ve düşünürdür. Türk kültürü ve edebiyatında önemli yere sahiptir.

Asıl adı Ahmet Necip’tir. Çocukluk dönemi Çemberlitaş’taki konakta geçmiştir. Ailesinin maddi durumu iyiydi. Kız kardeşinin beş yaşında vefat etmesinin ardından annesi verem hastalığına yakalandı. Heybeliada’ya taşındılar. Necip Fazıl öğrencilik dönemini burada geçirdi. Bahriye Mektebi’ndeki öğrencilik döneminde şiirlere ilgi duymaya başladı. İstanbul’un işgali sırasında annesi ile beraber Erzurum’daki dayısının yanına gittiler. Babasının çok erken yaşta kaybeder. 1921 yılında Darülfünün’un Edebiyat medresesi Felsefe Şubesi’ne girdi. İlk şiir kitabını 1925 yılında Örümcek Ağı adı altında çıkardı. 1928 yılında ikinci şiir kitabı “Kaldırımlar” çıkardı. Ben ve Ötesi adlı şiir kitabını yayınladıktan sonra herkes tarafından tanındı.

1941 yılında Fatma Neslihan Balaban ile evlendi. Evliliğinden beş çocuğu oldu. 1942 yılında askerlik döneminde siyasi bir konuyu kaleme almasıyla yargılanarak hapse mahkum edildi. 1949 yılında Doğu Cemiyetini kurdu. Ülkenin dört bir yanında konferanslar verdi. 1980 yılında Türk Edebiyat Vakfı tarafından “şairler ustası” unvanı verilmiştir. 1983 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir