Nasihat Tutmayanı Musibet Tutar Kompozisyon

Hayat insanlara farklı şeyler öğretir. Çocukluktan gençliğe kadar süren bir serüvenin içinde buluruz kendimizi. Hayatımız boyunca nasihatler ile karşı karşıya kalırız. Alacağımız nasihatleri ilk önce ailemiz ardından okuldaki öğretmenlerimiz ve okuduğumuz kitaplardan öğreniriz. Söylenen bir çok söz insanların kulağına küpe olarak türdendir. Nasihatler abartılı olmamak şartı ile dikkat alarak insanlar hayatını şekillendirebilir.

İnsanlar yaşamı boyunca yaptığı yanlışlardan dolayı tecrübe kazanır. Zaman içinde başına gelenlerden ders çıkartarak daha tecrübeli insanlardan olurdu. Ancak nasihatlerden yaralanmayarak dikkate almadığımız zaman gelebileceklerin haddi hesabı olmazdı. Gür gelir bir nasihat bin musibeti önlediğidir. Bildiğiniz iyi bir şey varsa bunu kendinize nasihat olarak kabul ettirerek ileri de verilecek yanlış kararların önüne geçilmiş olunur. Kulaklarına küpe etmedikleri nasihatlar insanlara hata yaptıkları zaman kendilerini hatırlatır.

Yanlış bir yolda olan insana verilecek en büyük bilgi nasihat olur. Kendileri için belirledikleri ve tuttukları yanlış yolda devam etmelerine neden olur. Yanlış yolda olup başına bir şey geldiğinde o zaman değerini anlar. Sahip olduğu tecrübeler kişinin hata yapmasından koruyarak doğru karar almasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir