Namaz, Oruç Davranışlarımızı Nasıl Güzelleştirir

İslam dininde ibadetlerimiz arasında Namaz ve Oruç vardır. İbadetini yapanlar kötülüklerden uzak durarak iyiliklere yönelmektedir. Kötü davranışlardan kaçınanlar çevresine örnek bir insan olabilir. Bağlı oldukları din doğrultusunda insanlar sevap kazanarak ahiret gününü düşünürler. Her ibadet kişi üzerinde olumlu etki bırakır. Doğru yolu bularak huy ve alışkanlıklarını değiştirip topluma faydalı olma yolunda ilerler. Zekat insanlara Allah’ın verdiği emirlerden olup yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel oldu zamanlardandır. Allah’ın emri yerine getirilmesi insanların sevap kazanmasını sağlar.

Dünya malı dünyada kalacağından gerçek hayatın ahiret döneminden sonra olacağına inanan müminler için hırs, kibir, nefret gibi şeytanın sevdiği şeylerden uzak dururlar. Müslümanlar karınlarını doyurup ibadetlerini yerine getirip rızklarında ne varsa Allah tarafından kendilerine verileceklerine inanır.

Doğruluk Müslümanlar için önemlidir. Yalan söylemek günah olduğundan dolayı bildiklerini doğru şekilde aktarırlar. İnsanların birbirlerine düşmesini engelleyerek huzur içinde yaşamlarına devam ederler.

Oruç tutarak nefislerini kontrol ederler. Küfürden, beladan, kötü alışkanlıklardan uzak durarak iyi bir insan kimliğine bürünürler. Zina yapmanın günah olduğunu bilip ahlak yolunda ilerlerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir