Motorlu Taşıtların Çevreye Zararları Suları Nasıl Kirletir

Motorlu taşılar sınıfına giren araba, traktör, motosiklet, otobüs, kamyon gibi araçların kullandığı yakıtlardan dolayı çevrelerine zarar vermektedir. Akaryakıtların kullanımı çevresine egzozdan bıraktığı gazdan dolayı kirletmektedir. Motorların çalışmasını sağlayan yakıtlara ihtiyaç duyulduğu gibi çevre dostu olmamalarından dolayı zararları oldukça çok olabiliyor.

Motorlu taşıtların yaygınlaşmasından dolayı hava kirliliği artıp yağmurlarla yeryüzüne inen pislikler sularımıza karışmaktadır. Temiz su kaynaklarının beraberinde kirlenmesi susuzluğu beraberinde getirir. Canlılar için yaşam kaynağı olan göller, nehirler ve akarsular kirlenerek ortaya yaşayan canlıların hastalanarak ölmesine sebeptir. Yağmur damlacıkları ile birlikte gökyüzünden inen damlalar her yere karışarak suyun zararlı hale gelmesine neden oluyor. Topraktan süzülen sular yer altı sularına ulaşarak buralarında kirlenmesine sebeptir.

Su kirliliğinin önlenmesi için çevre dostu akaryakıtlar kullanılmalı, özel arabalarımız ile değil daha çok toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz. Her insan kendi özel arabasıyla yolculuk yapsaydı dünya çok daha kötü halde olurdu. Toplu taşıma araçları bunları önlemiş oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir