Misafirliğe Gittiğimizde Nasıl Davranmalıyız

Türk milleti olarak her ne kadar misafirperver olsak, misafirliğe gittiğimiz zaman nasıl davranacağımız bizler için önemlidir. Onlar geldiğinde biz nasıl ağırlarsak onlarda en az bizi öyle ağırlamış olacaklardır. Rahatlığımızı düşünerek ellerinden gelenleri yapacaklardır. Çeşitli ikramlarda bulunacaklardır ama bizim bunları geri çevirmemiz gerekir. Misafirlik insanlar arasında dostluk ve arkadaşlık bağlarını geliştiren değerlerdir.

Misafirlik için gideceğimiz eve elimiz boş gitmemeliyiz. Bir şeylerde olsa alıp öyle gitmemiz gerekmektedir. Gelenek ve göreneklerimizden gelen adetlerden olmaktadır. Muhabbet, ikram, rahatlık olacağından dolayı büyükler konuşurken küçükler kendi aralarında konuşmaması gerekir. Büyüklerini dinler ve gerektiğinde oyun için bir arada oturup oyunlarını oynarlar.

Giyimimiz temiz olmalıdır, çoraplarımızı bilhassa temiz olmasına dikkat edere öyle gitmeliyiz. Girdiğimiz yerde kötü kokuların yayılması hepimizin canını sıkabilir. Ahlak kuralarına uyarak büyüklere saygı, küçüklere sevgi ve yaşıtımız olanlarla kavga etmemeliyiz. Daima güler yüzlü olarak sıcak yönümüzü onlara göstermeliyiz. Kalkıp gitmeden önce her şey için teşekkür etmeliyiz. Onları da kendi evimize misafirliğe mutlaka davet etmemiz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir