Mevlananın Eserleri Nelerdir

Mevlana Celaleddin Rumi tarihi kaynaklara göre 30 Eylül 1207 dünyaya gelmiştir. Tasavvufta Meslevi yolunda giden ve örnek simalardandır. Tarih boyunca insanları doğru yola teşvik ederek onların bilmesi gerekenleri öğretmiştir. Babası alimlerin sultanı olarak tanınıdır. Babasının unvanını almıştır. Türk olduğu yönünde çeşitli tarihi kaynaklar bulunmaktadır. 17 Aralık 1273 yılında Konya ilimizde 66 yaşında vefat etmiştir.

Mesnevî; Çelebi Hüsameddin’in isteği doğrultusunda Mevlana Celaleddin tarafından yazılmıştır. Klasik bir doğu edebiyatının eseri olarak bilinir. Dönemin Farsçası kullanılmıştır. Şiirler içersinde mısralar kafiyeli şekilde yapıldı. Eser 1278 yılında yazılmıştır.

Büyük Divan “Divan-ı Kebir”: Divanla ilgili yazılarının barındırdığı eserdir. Divan üyelerine verdiği öğüt ve bilgiler yer alır.

Fihi Ma-Fih “Ne varsa İçindedir”: 61 bölümden meydana gelen Sultan Veled ve Mevlana tarafından yapılan söyleşilere yer verilmiştir.

Mecalis-i Seb’a “(Mevlana’nın 7 vaazı)”: Meclise verdiği vaazları barındıran eser 41 hadisten oluşur.

Mektubat “(Mektuplar)”: Birbirinden farklı 147 mektuptan olan eserdir. Mevlana Selçuklu hükümdarı ve ileri gelenlere insancıl öğütler vererek göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir