Mermer Nerelerde Kullanılır

Mermerler doğal taşlar sınıfındandır. Yüksek basınç ve ısıdan etkilenerek değişikliğe uğramış kireç taşlarıdır. Mermer yatakları belli bir bölgede yoğunlaşırlar. Çoğunlukla beyaz mermerler çıkartılır. Renklerine göre mermerler değişiklik gösterirler. Mermerlerin içerisinde çeşitli maddelerin karışması yüzeyinde damar izleri ve benekler olur.

Mermerler estetik ve dayanıklı olmalarından dolayı günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. En başta inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik, süs eşyalarının yapımı ve mezarcılık alanında kullanılır.

Mermerler bloklar halinde çıkartılır. İstenilen ölçülerde kesilerek kullanım için hazırlanır. Binaların iç ve dış yüzeylerinin kaplanmasında, taban döşemesinde, merdiven basamakları, şömine, mutfak, banyo, beton sütunlarda kullanılır. Mermer estetik güzellik kattığından genelde otellerde mermer tercih edilir. Dayanıklı olduğu kadar görünümü ile göz boyamaktadır. Mermerler renklerine göre kullanımı da farklıdır. Masa, sehpa, biblo, avize, kül tablası gibi eşyalar renkli mermerlerden yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir