Mardin Evlerinin Özellikleri

Mimari yapısı ile insanlara aradığından fazlasını veren yapılardır. Terasları, birbirlerinin manzarasını kesmeyen yapıları bakımından insanlara güzellik göstermektedir. Yarı açık şekilde balkonlar, ocaklık, asma katları birbirlerini tamamlayan özelliklere sahiptir.

Yüksek tavanlara sahip, kış soğuğundan ve yaz sıcağından korunmak için içe doğru inşası yapılmıştır. Tarihsel olarak geleneği sürdürülmesini sağlayan yapılardır. Özgün mimari yapıları görünüşleri ile ortaya çıkmıştır. Evlerin yapımında güneye bakan yönleri gün içinde güneşten en iyi şekilde faydalanılması için yapılmıştır.

Evlerin ön yapısında harem, selamlık adı verilen kısımları bulunur. Bunlar misafirlerin gelmesi sonucunda oluşmuştur. Planlı olarak çalışmalar yürütülerek yapılır. Evlerin tipleri L ve U şeklinde tercihler yapılmaktadır. Mutfak bölümü kuzey yönünde, yiyecekleri soğuk ortamda muhafaza edilmesi sağlanır. Evler günümüzde korunmasını sağladığı gibi restorasyon görünümlerini korur. Sıva gerektirmeyen yerlerde kalker taşı, işlevsel sorunların önlenmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir