Lozan Antlaşmasında Kesin Çözüme Kavuşan Konular

Lozan Antlaşmasında Çözümlenen Konular, Lozan Antlaşmasında Çözüme Kavuşan Maddeler

Lozan antlaşması tam anlamıyla çözüme ulaşmayıp kısmi konulara çözüm getirilmiştir. Taraflar antlaşma üzerinde yer alan maddelere yeterince saygı duymadıklarından dolayı bir tarafı olduğu gibi kaldı. Lozan Barış antlaşmasında kesin olarak çözümlenip uygulanmaya başlanılan konular. Diğer maddeler çözümlenmeyerek olduğu gibi kalıp ulusal bütünlüğümüze tehdit oluşturmuştur. Sınırlarda Türk toprakları kesilerek sınırlar antlaşma dışında belirlendi.

Boğazlar üzerine yapılan antlaşma maddesi kesin olarak çözümlendi. Boğaz komisyonunda başkan olarak Türk birisi atanmıştır. Olağanüstü durumlar olmadığı sürece iki taraftan askerler arındırılarak serbest bırakılmıştır. Ticaret için gemilere izin verildi savaş gemilerinde sınırlama vardır. İşgal güçleri İstanbul’u 1,5 ay içersinde terk etmeleri gerekmektedir.

Borçlar konusunda getirilen çözüm ile birlikte Duyun-u Umumiye idaresi kaldırıldı, Osmanlı devletinden ayrılanlar bu borca ortak kabul edildi. Borçların önemli kısmı TBMM tarafından üstlenildi. Türk lirası olarak taksitler halinde ödenmesine karar kılındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir