Kuvayi Milliye Kahramanları Kimlerdir

Yurdumuz işgal altındayken işgalci devletler belirli bölgeleri kontrol altına alarak asker çıkardılar. Bu bölgelerde aylar boyunca hakimiyetlerine devam ederek Kuvayi Milliye kurularak işgalcileri yurdumuzdan uzaklaştırmaya başladılar.

Kuvayi Milliye kahramanlarını saymakla bitiremeyiz yüz binlerce insan katılmıştır. Bunlar arasında öne çıkan kahramanlarımız yurdumuz için ellerinden gelenleri yaparak mücadele etmişlerdir.

Albay Polat Bey

Kilis işgal edilerek yakınlarına gelen işgalci askerler burada uzun yıllar boyunca kalmak istemişlerdir. Kuvayi milliye Albay Polat Bey önderliğinde çeteler halinde kurularak Fransızlara karşı hareket başlamıştır. Bir çok şehit verilmesine rağmen 20 ay süren mücadelede Fransızlar çekilmek zorunda kalmıştır.

Şehit Sakıp Bey

Kilis’in işgalinden sonra Milli Mücadele için Kuvayi Milliye hareketine katıldı. Öncülük eden Albay Kamil Bey ile irtibatından sonra Suriye topraklarında Fransızlarla çarpışarak 25 Mart 1920 yılında şehit olmuştur.

Polat Bey

Süvari Yüzbaşı Kamil Polat Bey,Sivas kongresinden sonra Kilis’te görev aldı. Kilis – Antep yolunda savunma görevü üstlenmiştir. Şahin Bey şahadetinden sonra dağılan Kuvayi Milliye’yi tekrar toplayarak mücadele etmiştir.

Müslüman Bey

Gerçek adı Tahirzade Mehmet’tir. Müslüman bey kod ad olarak kendisine verilmiştir. Fransızlar Güneydoğu Anadolu bölgesini İngilizlerden devraldıktan sonra Kuvayi Milliye birliklerini teşkilatlandırarak karşı müfreze kumandanı olarak savaşlara katılmıştır.

Kartal Bey

Gerçek adı Mehmet Zühdü olup kod adı olarak Kartal denirdi. Kilisin işgal edilmesi sonucunda Antep, Kilis, Urfa, Halep de müfreze komutanı olarak görev aldı. Kuvayi Milliye örgütlenmesi için elinden gelenleri yapmıştır. Atatürk’ün emri ile Antep’te işgalcilere karşı harekete geçmiştir. Verem hastalığından dolayı vefat etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir